مرکز مطالعات استراتیژیک وزارت امور خارجه در ادامه نشست های  علمی- تحلیلی خویش ، نشستی را با عنوان «گزینه های استراتژیک روسیه در منطقه و تاثیر آن بر اوضاع امنیتی افغانستان»، با حضور محققین مرکزمطالعات استراتیژیک وزارت امور خارجه، آقایان فضل الرحمان رحمانی و محبوب الله افخمی وگردانندگی آقای کاکه تاجیک برگزار نمود.

این نشست با اشتراک شماری از کارمندان وزارت امور خارجه،پژوهشگران  و دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین الملل در تالار انستیتوت دیپلوماسی وزارت امور خارجه برگزار گردید.

ابتدا آقای کاکه تاجیک، روسیه  را یکی از کشورهای تاثیرگذار در تحولات افغانستان  دانست که این کشور  دارای منافع حیاتی در منطقه آسیای مرکزی است،ضرورت بحث را مطرح نمود.

سپس آقای رحمانی با تمرکز به این فرضیه که  روسیه به‌عنوان قدرت منطقوی و فرامنطقه‌ای خواهان جایگاه موثرتر و قوی‌تر در نظام بین‌الملل می‌باشد به جایگاه روسیه در نظم نوین جهانی اشاره نمود.ایشان عواملی مانند تروریسم؛ حضورناتودر افغانستان، هویت‌طلبی و افزایش استقلال از مسکو در میان کشورهای آسیای میانه، تنش‌های مرزی میان کشورهای آسیای مرکزی را مهمترین چالش ها و تهدیدات استراتژیک روسیه در منطقه دانست و آسیای میانه را به عنوان عامل تاثیرگذار در تعیین خط مشی سیاسی روسیه در قبال  افغانستان دانست و با اذعان به این نکته که روسیه خواهان مشارکت فعال در پروسه صلح و همچنین خواهان استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان است، به بحث پرداخت.

آقای افخمی به عنوان یکی دیگر از سخنرانان روسیه را به عنوان یکی ازکشورهای مهم و تاثیرگذار در مسایل مهم جهانی  در طول تاریخ  دانست و به نوسازی اقتصادی و دست‌یابی روسیه به جایگاه مناسب جهانی به عنوان مهمترین  اولویت های پوتین اشاره کرد. ایشان تهدیدات علیه روسیه را به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم بندی کرد.همچنین به اقدامات روسیه در قبال تهدیدات احتمالی علیه این کشور و پیامد هایی که این تهدیدات ممکن است بر اوضاع امنیتی افغانستان داشته باشد اشاره کرد .

این نشست با پاسخ به پرسش های اشتراک کنندگان و نتیجه گیری خاتمه یافت.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *